برای خرید انواع رابیتس و توری گالوانیزه با ما تماس بگیرید: تماس 09121239045

لیست دانستنی ها

رابیتس کاری چیست؟

در مورخ: ۱۳۹۸/۰۵/۱۹

برای خرید انواع رابیتس ایران رابیتس و رابیتس مسعود و تهران رابیتس(راویز ) با ما تماس بگیرید 

 

تماس          09121239045

 

 

رابیتس کاری چیست؟

 

رابیتس کاری ایجاد یه صفحه برای گچ کاری، سیمانکاری یا ایجاد سقف کاذب است.

 

سقف کاذب رابیتس از پرکاربردترین انواع سقف کاذب است. سازه ی این سقف عموماً از میلگرد و نبشی و رویه آن متشکل از تورهای گالوانیزه (همان رابیتس) و گچ می باشد. نام سقف کاذب رابیتس از تورهای گالوانیزه‌ ی رویه که به آنها رابیتس میگویند اقتباس گردیده است. سرعت مناسب اجرا، در دسترس بودن مصالح، طرح پذیری بالا و نیروی متخصص فراوان از مزایای انتخاب این سقف محسوب می‌شود.

تعریف

 

سقف کاذب رابیتس نوعی سقف کاذب است كه با استفاده از توري‌هاي گالوانيزه به نام رابيتس و با زيرسازي متشكل از نبشي و ميلگرد كه با استفاده از جوش به يكديگر متصل مي‌شوند، ساخته مي‌‌شود. البته از همین روش برای ساخت سایر المان های دکوراتیو مانند تاج اپن و حتی خود اپن آشپزخانه نیز استفاده می شود. شاید پیش از طراحی سقف و یا این نوع المان های دکوراتیو بهتر باشد ابتدا در مورد اجزای مهم دکوراسیون مثل کابینت ها تصمیم بگیریم؛ البته لازم نیست این طراحی چندان دقیق باشد تا حدی که نوع دستگیره کابینت هم معین شود. اما نوع و شکل کلی این اجزای اصلی می توانند مهم باشند.

کاربردها

 

به جهت پوشش روی تاسیسات، زیباسازی یا پوشاندن اسکلت با متریال سبک و به صورت ساده یا طرح دار اجرا می‌گردد.

مزایا و معایب

مزایا

 

    1-سرعت مناسب اجرا

    2-در دسترس بودن مصالح و نيروي اجرايي

   3-طرح پذيري بسيار بالا به طوري كه مي‌توان انواع طرح‌هاي هندسي، قوس‌ها و ... را به راحتي اجرا نمود

 

معایب   

    1-دستمزد اجراي گچ كاري آن زياد است

    2-محدودیت آب و هوا در اجرای لایه گچ وجود دارد

 

 

اجزاء تشکیل دهنده برای ایجاد سقف کاذب

 

 

میلگردهای آویز:

میلگردی است که به دو صورت دفنی و جوشی بار اصلی سقف کاذب را به سقف اصلی صلب یا تیرآهن‌های سقف انتقال می‌دهد. میلگردهای دفنی قبل از اجرای سقف صلب در محل پیش‌بینی می‌شوند و هنگام اجرای سقف، قسمتی از آن در سقف مدفون شده و قسمتی آویز باقی می‌ماند.

با خم نمودن قسمت انتهايي آويز جوشي و اعمال جوش به اجزاء سقف به طول مورد نياز، محل را براي اجراي قسمت بعد آماده مي‌نمايد. در اجراي آويز جوشي مي‌بايست دقت نمود كه حتماً اين ميلگرد بصورت قائم در محل اتصال به سقف صلب خم بخورد و طول جوش مناسب موجود باشد. اتصال به صورت نقطه جوش ابداً مورد قبول نيست. در بعضي موارد بدون اجراي خم امكان بوجود آوردن جوش طولي وجود دارد كه نياز را برآورده مي‌نمايد. حداقل طول جوش 2 سانتيمتر است. بسته به وزن سقف كاذب حداقل قطر اين ميلگرد 6 ميليمتر است.

حداكثر فاصله ميلگردهاي آويز 60 سانتي‌متر مي‌باشد كه در سقف‌هاي سنگين و پر طرح به 30 سانتيمتر نيز مي‌رسد. جنس اين ميلگرد نمي‌تواند از فولادهاي خشكه  باشد و حتما باید نرم و انعطاف پذیر باشد ولی عاج‌دار بودن يا نبودن مهم نيست.مهم نرم بودن میلگرد است که خاصیت جوش پذیزی بالایی داشته باشد. البته هرچه فاصله نبشي‌هاي حمال از يكديگر و همچنين ميلگردهاي افقي از يكديگر بيشتر باشد، براي آنكه رابيتس اصطلاحاً تحت تاثير وزن گچ شكم ندهد بايد از رابيتس با تعداد پل بيشتر و وزن بيشتر استفاده كرد.

    براي بستن رابيتس به زيرسازي نيز حتماً از سيم‌هاي گالوانيزه كه در بازار به نام سيم رابيتس‌بندي معروف است استفاده شود.

 

شرایط حمل و نگهداری کارگاهی

 

در حمل ميلگردها و نبشي‌ها دقت شود تا در زمان بارگيري و باراندازي اصطلاحاً تاب بر ندارد و كج نشوند. از باران و برف محافظت شوند تا دچار زنگ زدگي نشوند.

 

در كارگاه بايد نبشي‌ها و ميلگردها با قراردادن چهار تراش يا آجر و يا وسايل ديگر از سطح زمين بالاتر قرار گيرند تا هم از رطوبت زمين محافظت شوند و هم آغشته به خاك و گل و ساير مواد زيان آور نشوند. از بارش باران و برف محفوظ نگه داشته شوند.

نبشی‌های باربر

نبشي باربر با اتصال به ميلگرد آويز نقش اصلي انتقال بار سقف كاذب به ميلگردهاي آويز و سقف اصلي را انجام مي‌دهد. حداقل سايز اين نبشي‌ها 3 سانتي‌متر مي‌باشد و حداكثر آن بستگي به بار و فواصل نبشي‌ها و طول آزاد آن دارد كه تا نبشي سايز 5 سانتي‌متر نيز استفاده شده است. حداكثر فاصله در سقف‌هاي ساده با بار متعارف 60 سانتي‌متر مي‌باشد. استفاده از نبشي دركناره سقف، كنج ها، الزاميست. بطور كلي حداكثر طول كنسول شدن ميلگرد فرعي بدون اجراي نبشي 15 سانتی‌متر است.

نبشي‌ها از نوع استاندارد بوده و از فولاد نرمه مي‌باشند. از مصرف نبشي‌هايي كه از مواد بازيافتي تهيه مي‌شوند بايد خودداري كرد.

اصطلاحات بازار و نکات مهم رابیتس:

 

در بازار تعداد پل‌هاي اصلي ملاك شناخت رابيتس مي‌باشد و با يك فاكتور ديگر كه وزن برگه رابيتس است معرفي مي‌گردند. همانند 9 پل 850 گرمي يا 7 پل 600 گرمي. تعداد پل‌های زیاد دلیل بر وزن بیشتر نیست حتی ممکن است با تعداد کمتر پل اصلی وزن بیشتری را دارا باشد.

دقت شود كه با توجه به فاصله ميلگردهاي فرعي از هم، از رابيتسي استفاده شود كه صلبيت كافي براي نگهداري وزن گچ را داشته باشد و اصطلاحاً شكم ندهد. هرچه فاصله ميلگردهاي فرعي بيشتر باشد بايد از رابيتش با تعداد پل بيشتر و وزن متناسب با آن استفاده كرد.

شرایط حمل و نگهداری کارگاهی رابیتس

 

در حين بارگيري و حمل و تخليه دقت شود كه برگه‌هاي رابيتس تا نخورند و به مواد آلاينده مانند روغن‌ها و ... آلوده نگردند. در كارگاه رابيتس بايد در انبار سر پوشيده نگهداري شود و از آلوده شدن آن با خاك يا روغن، نفت،‌ گازوئيل و .. محافظت گردد.

 

برای خرید انواع رابیتس ایران رابیتس و رابیتس مسعود و تهران رابیتس(راویز ) با ما تماس بگیرید 

 

 

تماس          09121239045

 

 

سیم‌های گالوانیزه

 

سيم‌هاي گالوانيزه كه به سيم رابيتس‌بندي هم شهرت دارند مفتول‌هايي با حداكثر 0/8 ميليمتر با متريال فولاد گالوانيزه مي‌باشد كه نرمي بيشتري نسبت به سيم آرماتوربندي دارد و ضد زنگ مي‌باشد. اين مفتول توري رابيتس را به ميلگردهاي فرعي و حتي نبشي‌هاي باربر و به يكديگر متصل مي‌كند.

اندود گچ یا سیمان

 

 با توجه به طرح تهيه شده و قرارگيري سقف كاذب با نماي كاذب در معرض رطوبت، هواي آزاد يا قرارگيري در نما، پوشش اندود روي رابيتش‌ها توسط گچ يا سيمان اجرا مي‌گردد. اجرا با هريك از متريال‌ها كه انجام پذيرد شامل 2 مرحله است:

    پركردن حفره‌هاي توري رابيتس: اين مرحله در هنگام گچ سفيد با مصرف بالاي اين مصالح و حتي پرت زياد همراه است. استفاده از گچ زنده (سفت مايه) جهت جلوگيري از پرت الزامي است. عمده مصرف گچ سفيد در اين مرحله است و تجربه مجري تاثير فراواني در جلوگيري از پرت مصالح دارد.

    روكش نهايي است كه به دقت پرداخت شده و سطحي يكنواخت و صاف را بوجود مي‌آورد. در هنگام استفاده از ملات سيمان براي پوشش مرحله الف با ملات پودر، خاك سنگ و سيمان اجرا مي‌گردد و پس از آن ملات سيمان بصورت آستري روي آن قرار مي‌گيرد.

قابل توجه است که در سقف‌هاي دال بتني و كروميت نمي‌توان از آويز جوشي استفاده نمود و بايستي قبل از اجراي سقف بتني نسبت به اجراي آويز دفني اقدام نمود. زيرا بال پايين كروميت و ميلگردهاي سقف بتني جهت جوشكاري و تحمل بار سقف كاذب و طراحي نشده و ظرفيت اين كار را ندارند.

سپس توسط اجراي يك خط تراز (اجرا شده توسط تراز ليزري يا شيلنگ تراز) آویزها علامت خورده و اضافه آويزها درنقاط مورد نظر قطع مي‌گردند، سپس نبشی‌های حمال به میلگردهای آویز به وسیله جوش متصل می‌شوند که حداقل سایز این نبشی‌ها 3 سانتی‌متر می‌باشد و هرچه فاصله نبشی‌ها از هم بیشتر شود، باید سایز را افزایش داد. حداکثر فاصله در سقف‌های ساده حدود 60 سانتی‌متر می‌باشد و استفاده از نبشی در کناره سقف (کنج‌ها) الزامی است. با اتصال ميلگردهاي فرعي با فاصله 15 تا 25 به نبشي‌هاي حمال توسط حداقل 2 سانتی‌متر جوش طرح شكل گرفته و سپس توري رابيتس با سيم‌هاي گالوانيزه به ميلگردهاي فرعي متصل مي‌گردد. بايد توجه نمود در محل‌هايي كه توري رابيتس به يكديگر مي‌رسند مي‌بايست يك اورلب حداقل 7 تا 10 سانتی‌متري در نظر گرفته شود و در محل اين اورلب نيز توري به يكديگر با سيم رابيتس‌بندي متصل گردد.

بسته شدن توري رابيتس به ميلگردهاي فرعي بايد به صورتي باشد كه توري كاملاً صلب و در نقاط نزديك به هم به ميلگردها متصل گردد. در تمامي مراحل اجرا كنترل تراز قسمت هاي مختلف و سقف اصلي در تمامي نقاط سقف الزامي است. در سقف‌هاي ساده بدون طرح نيز اين ترازگيري بسيار ضروري است و كنترل آن در نقاط مختلف از پراهميت‌ترين كارهاست زيرا در مرحله سفید كاري و اجراي اندود ديگر كاري براي اين اختلاف نمي‌توان انجام داد.

 

در هنگام اجراي اختلاف سطح در طرح هاي مختلف كمترين اختلاف سطح قابل اجراء 3 سانتی‌متر بوده و در بيشترين اختلاف سطح محدوديتي وجود ندارد.

در اجراي نور مخفي‌ها مي‌توان به دو روش اقدام نمود:

 

الف. نور مخفي در محل‌هاي با اختلاف سطح كم نياز به ميلگرد پيشاني ندارد ليكن اين نور مخفي حتماً بايد با ساخت ابزار كشويي به اجرا درآيد.

 

ب. نور مخفي در محل‌هاي با اختلاف سطح بيش از 10 سانتی‌متر را مي‌توان با اجراي پيشاني براي نور مخفي بصورت ميلگرد عمودي اجرا نمود.

در اجرا مي‌بايست دقت نمود محل‌هايي كه به هر ترتيب ضخامت زيادي از گچ آنها را اندود مي‌نمايد حتماً توسط گچ زنده (سفت مايه) اجرا گردد تا خشك شدن گچ در مدت زمان زياد باعث ايجاد آسيب به گچ و پفكي شدن آن نشود.

پرسنل و مدت زمان اجرا رابیتس بندی

 

براي اجراي سقف رابيتس حداقل 2 نفر جهت مسئولیت‌هاي جوشکاری ، کمک جوشکاری و رابیتس بندی مورد نياز است. قابل توجه است كه براي افزايش سرعت كار مي‌توان نفرات را اضافه كرد.

 

در اجراي سقف‌هاي ساده و بدون طرح با گچ سفيد مي‌توان گفت 2 استاد كار ماهر با يك كارگر ماهر گچ ساز مي‌توانند در يك روز كاري 30 تا 40 متر مربع را اندود نمايند. در قسمت‌هايي كه داراي طرح مي‌باشد، مهارت استادكاران در اجراي طرح و درك آنها از معماري و پرسپكتيو طرح و ابزار كار لازم و از همه مهمتر خود طرح و پيچيدگي آن در زمان اجرا تاثير زيادي دارد و نمي‌توان زمان‌بندي مناسبي براي آن در نظر گرفت.

 

توان اجرايي كاملاً بستگي به ساده يا طرح‌دار بودن كار و همچنين نوع طرح دارد. در صورتي كه سقف كاذب ساده باشد، يك اكيپ مي‌تواند تا 30 متر مربع در روز كار انجام دهد.

دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا رابیتسکاری

 

دستگاه جوش، انبر آرماتوربندي، قيچي ميلگرد بري، شاقول و..... .

شرایط جوی مناسب

 

بهترين شرايط جوي هواي بالاي 5 درجه سانتی‌گراد مي‌باشد. اندود گچ در هواي زير 5 درجه با تاخير خشك شده و اين امر باعث فروكش كردن گچ در سطوح مي‌گردد، گچ پفكي شده و مقاومت فشاري خود را از دست مي‌دهد و به راحتي تغيير شكل مي‌دهد كه حتي توسط بتونه و رنگ نيز اين ايراد مرتفع نمي‌گردد. گرم كردن آب در اين شرايط جوي كمي موثر است. ليكن در درجات پايين‌تر توجيه نمي‌گردد كه اجراي عمليات ادامه يابد.

 

معمولاً پس از پايان تيغه چيني و اجراي خاك گچ مي‌توان زيرسازي سقف كاذب را اجرا نمود. همچنين دقت شود كه در محلهاي عبور كانال كولر آبي عمليات زيرسازي بايد بعد از عمليات نصب كانالها انجام شود و بايد دقت شود كه اجراي رابيتس‌بندي پس از اجراي كامل تاسيسات عبوري از سقف انجام شود و نیز اینکه اجرای سقف به تاسیسات اجرا شده آسیبی وارد ننماید.

کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده اجرای صحیح:

 

    رعايت فاصله آويزها و جوش قابل قبول و عدم دفرمه شدن با وارد آوردن وزن در نقاط مختلف (قبل از اجراي اندود)

    اجراي صحيح توري رابيتس و تعداد گره‌هاي لازم براي فيكس نمودن آن (قبل از اجراي اندود)

   ) اجراي صحيح تراز سطوح مختلف و اختلاف ترازها (قبل از اجراي اندود

    كنترل پرت گچ هنگام اجراي سفيد كاري

    يكنواخت بودن امتدادها و هندسي بودن طرح‌ها و صحيح بودن قوسها

    يكنواخت بودن نور مخفي‌ها و پيشاني آنها

    فروكش نكردن گچ در تمامي سطوح و عدم مشاهده ترك

 

برای خرید انواع رابیتس ایران رابیتس و رابیتس مسعود و تهران رابیتس(راویز ) با ما تماس بگیرید 

 

تماس          09121239045

 

ادامه مطلب ...